Passat Tork Sensörü Arızası

Passat tork sensörü nedir?
Passat tork sensörü direksiyonun hareketiyle başlar. Direksiyona uygulanan kuvvet ölçülür ve direksiyonu ne yana çevirdiğimizi kavrar. Bu sensör aracımızda ki direksiyonun yerini aracın süratini ve sürüş eğilimini hesap eder.

Passat tork sensörü arızası neden olur?
Direksiyon kutusu ile direksiyon simidi arasında bulunan ve ilişki kuran direksiyonun hareket hızı yüzünden artık gelmekte olan sinyalleri okuyamaz. Zaman içerisinde aşınmaya başlayan ve darbe gören sensörünüz kendini pasif hale getirir ve sinyal edinmeyi bırakır. Bu sebeple de direksiyon hareket etmekte oldukça zorlanacaktır. Bu arıza çoğu zaman aracımızın gördüğü herhangi bir tamir veya parça değişimi sonrasında meydana gelir.

Passat tork sensörü arızası nasıl anlaşılır?
Passat tork sensörü arızası aracımız setlerden veyahut çukur içinden geçerken direksiyon sertliğinden rahatlıkla anlayabiliriz. Bu sizleri biraz endişelendirebilir. Bunu en basitçe tork sensörü ile anlarız. Arıza olduğu anda tork sensör ışığı yanar ve bize arızanın varlığını bildirir. Bu arıza büyürse ciddi sorunlarada yol açabilir bu yüzden doğrudan direksiyon servisimize gelmenizi öneririz.

Passat tork sensörü arızası tamiri?
Passat tork sensörün de arızayı hissettiğiniz de tamircinizin ilk olarak soracağı soru yakın zaman da aracınız da parça değişimi oldu mu? Bu sorunun cevabı evet ya da hayır ise tamircinin uygulayacağı tamir stili de değişecektir. Aracımızın tork sensörü önemli bir parça olduğu için özenle yapılması gereklidir. Bundan dolayı aracınızı emin ellere teslim etmelisiniz.