Direksiyon Kutusu Yağ Kaçırıyor Ne Yapmalıyım?

Direksiyon kutusu nedir?
Direksiyon kutusu hepimizin de bildiği üzere araçlarımızın ana parçalarından birisidir. Direksiyon kutusu olmadığı takdirde aracınızın herhangi bir hareket sağlaması mümkün değildir. Direksiyon simidinden gönderilen hareket emirleri tekerlere transfer yapan düzeneğe direksiyon kutusu adı verilir.

Direksiyon kutusu neden yağ kaçırır?
Direksiyon kutusu neden yağ kaçırır sorusunun aslında birçok sebebi vardır. Bunlardan en bilindiği direksiyon kutusunun suya maruz kalmasıdır. Aracın körüklerden su alması yağ kaçağından farklı bir çok arızaya da sebebiyet verir. Bunun yanında sürtünmeleri önlemek için kullanılan keçe ve contalardan meydana gelen aşınmalar ve aracın hor kullanımı da direksiyon yağ kaçağının sebeplerindendir.

Direksiyon kutusu yağ kaçağı nasıl anlaşılır?
Direksiyon kutusu yağ kaçağını biz sürücüler rahatlıkla anlayabiliriz. Direksiyon pompasından geçen yağın sızıntısı yere akar bu da göz kontrolü ile kolay bir şekilde anlaşılır. Direksiyon hareket ettikçe çıkan sesler, direksiyon hareketinde hissedilen sertlik de yağ kaçağını anlamamıza olanak sağlayan diğer faktörlerdir.

Direksiyon kutusu yağ kaçağı nasıl tamir edilir?
Direksiyon kutusu yağ kaçağının nedeninin anlaşılması için öncelikle direksiyon kutusu yerinden çıkarılır. Detaylı bir araştırma sonucunda ise zarar gören parça tamir edilir. Eğer ki arıza çıkaran parça tamir edilemeyecek kadar zarar gördüyse yerine yenisi takılır. Son olarak da yağ sızıntısı halen devam ediyor mu diye test sürüşü yapılır. Direksiyon kutunuzda ki yağ kaçağı dolayısıyla aracın yağ eksikliğinden dolayı bazı bölgelerinde de hasarlar, arızalar meydana gelebilir. Bunun için aracınızın parçalarını kontrol ettirmeniz de aracınızın ve sizin yararınıza olacaktır.

Direksiyon kutusu yağ kaçağını önlemek için ne yapabiliriz?
Direksiyon kutusu yağ kaçağını önlemek için araç kontrollerini ihmal etmemeliyiz. Bu soruna neden olacak sebeplerin önceden tespit edilip tamir edilmesi yağ kaçağı sorunun yanı sıra birçok soruna da engel olur. Servis tavsiyesine göre direksiyon yağ kaçağı önleyici sıvı da kullanılabilir.
Direksiyon kutusu yağ kaçırma probleminizle ilgili detaylı bilgi almak için bizi hemen arayabilirsiniz.