Direksiyon Pompası Yağ Kaçırıyor Neden?

Direksiyon pompası nedir?

Direksiyon pompası sayesinde direksiyona uyguladığımız en ufak eylem bile tekere hareket kazandırır. Aracımızın tüm yükü 4 tekerin üzerindedir. Bizim bu tekerleri döndürmemiz çok zor ve yorucu olsa da zamanında buna mecbur kalıyorduk. Daha öncelerde ne kadar enerji sarf ettiğimizi düşürsek direksiyon pompasının önemini daha iyi anlayabiliriz. Araç direksiyonun pompasının 2 çeşidi vardır. Bunlar;
– Elektrik destekli direksiyon pompaları
– Hidrolik destekli direksiyon pompaları

Elektrik destekli direksiyon pompaları: Bahsi geçen elektrik destekli direksiyon pompası hızımız arttıkça direksiyonu sertleştirir. Dolayısıyla aracımızın virajlara girerken direksiyon kırma şeklini sabit tutabilmemizi, hızlandıkça kontrolü kaybetmemizin önüne geçer.

Hidrolik destekli direksiyon pompaları: Bahsi geçen hidrolik destekli direksiyon pompası hidrolik sıvısını alarak direksiyon dişlisinin hareketi için bir basınç uygular. Araç direksiyonumuzun zorlanmadan hareket etmesini sağlamakta ve sürüş konforu sunmaktadır.

Direksiyon pompası yağ kaçırıyor, Neden olur?

Hemen hemen bir çok araba da direksiyon pompası yağ kaçağı sıkılıkla görülen bir arıza biçimidir. Mesela yağ kaçağı aracımızdaki yağ eksikliğinden, bağlantı hortumlarından ya da pompadaki parçaların işlev yitirmesinden kaynaklanabilir. Örneğin yağ kayışlara sızarsa problem daha da büyüyerek daha maliyetli arızalara neden olabilir.

Direksiyon pompası yağ kaçağı belirtileri

* Eğer direksiyon hareketinde gelen inilti varsa.
* Eğer direksiyonu çevirdikten birkaç saniye sonra tekerler dönüyorsa.
* Direksiyonda oluşan sertlik.
* Yere dökülen sıvı sızıntısı

Direksiyon pompası yağ kaçırıyor, Nasıl Tamir Edilir?

Bilmelisiniz ki direksiyon pompası yağ kaçağı ufak bir sıkıntı gibi görünse de belli başlı birçok arızaya sebep olabilir. Bundan dolayı önce tespit ve tamir çok önemlidir. Sorunun oluştuğu direksiyon pompası çok hasarlı değil ise tamir ettirmeniz fiyat olarak daha uygundur. Kırık ya da tamiri olmayacak kadar hasarlıysa direksiyon pompası değişimi gereklidir. Sizler yağ kaçağının ve diğer parçalara verebileceği hasarların önüne geçmek için de aracınızın yağ kontrolü yapmalısınız. Bizden direksiyon pompasında oluşan yağ kaçakları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi hemen arayabilirsiniz.