Direksiyon Pompası Yağ Kaçırıyor Neden?

Direksiyon pompası nedir?
Direksiyon pompası sayesinde direksiyona uyguladığımız en ufak eylem bile tekere hareket kazandırır. Aracımızın tüm yükü 4 tekerin üzerindedir. Bizim bu tekerleri döndürmemiz çok zor ve yorucu olsa da zamanında buna mecbur kalıyorduk. Daha öncelerde ne kadar enerji sarf ettiğimizi düşürsek direksiyon pompasının önemini daha iyi anlayabiliriz. Direksiyon pompasının 2 çeşidi vardır. Bunlar;
– Elektrik destekli direksiyon pompaları
– Hidrolik destekli direksiyon pompaları

Elektrik destekli direksiyon pompaları: Elektrik destekli direksiyon pompası hızımız arttıkça direksiyonu sertleştirir. Bu da aracımızın virajlara girerken direksiyon kırma şeklini sabit tutabilmemizi, hızlandıkça kontrolü kaybetmemizin önüne geçer.

Hidrolik destekli direksiyon pompaları: Hidrolik destekli direksiyon pompası hidrolik sıvısını alarak direksiyon dişlisinin hareketi için bir basınç uygular. Direksiyonun zorlanmadan hareket etmesini sağlamakta ve sürüş konforu sunmaktadır.

Direksiyon pompasında yağ kaçağı neden olur?
Direksiyon pompası yağ kaçağı hemen hemen bir çok araba da sıkılıkla görülen bir arıza biçimidir. Yağ kaçağı aracımızdaki yağ eksikliğinden, bağlantı hortumlarından ya da pompadaki parçaların işlev yitirmesinden kaynaklanabilir. Yağ kayışlara sızarsa problem daha da büyüyerek daha maliyetli arızalara neden olabilir.

Direksiyon pompası yağ kaçağı belirtileri
* Direksiyon hareketinde gelen inilti.
* Direksiyonu çevirdikten birkaç saniye sonra teklerin dönmesi.
* Direksiyonda oluşan sertlik.
* Yere dökülen sıvı sızıntısı

Direksiyon pompası yağ kaçağı tamiri
Direksiyon pompası yağ kaçağı ufak bir sıkıntı gibi görünse de belli başlı birçok arızaya sebep olabilir. Bundan dolayı önce tespit ve tamir çok önemlidir. Sorunun oluştuğu direksiyon pompası çok hasarlı değil ise tamir ettirmeniz fiyat olarak daha uygundur. Kırık ya da tamiri olmayacak kadar hasarlıysa direksiyon pompası değişimi gereklidir. Yağ kaçağının ve diğer parçalara verebileceği hasarların önüne geçmek için de aracınızın yağ kontrolü yapmalısınız. Direksiyon pompasında oluşan yağ kaçakları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi hemen arayabilirsiniz.