Direksiyon Kutusu Nasıl Neden Bozulur?

Günümüz teknolojisinde olan araçların tümünde kullanılan direksiyon sistemleri, kremayerli ve pinyonlu direksiyon sistemleridir. Kullanılan bu direksiyon sistemleri üniversal mafsallar, ana ve ara miller, kremayer ve dişli kutusu olmak üzere birden çok parçalardan oluşur. Direksiyon kutusu bu parçaların en önemli parçasıdır. Direksiyon kutularının bozulma nedenleri düşünülürse , eğer direksiyon kutusunda bir arıza meydana geldiyse aracınızı yönlendirme özelliği tehlikeye girer. Özellikle sürüş sırasında herhangi bir arızanın meydana gelmesi çok büyük tehlikelere davetiye çıkarabilir. Bu yüzden direksiyon kutusunda çıkabilecek en ufak belirtiler dikkate alınmalıdır.

Hidrolik Kaçakları veya Hidrolik Köpürmesi;

Araçlarımızın direksiyonlarının sertleşmesinin en yaygın nedeni hidrolik sıvısının eksikliğinden dolayı olduğu bilinir. Ancak direksiyon sisteminizde bir kaçak olmadığı taktirde hidrolik sıvınızın seviyesi düşmez. Örneğin hidrolik sıvısının eksilmesi, gevşek bir bağlantı ve yıpranmış bir conta gibi mekanik sorunlardan kaynaklıdır. Hidrolik yağın durumu birçok konuda size yol gösterebilir. Hidrolik yağınızın rengi değişmişse, köpürmüşse veya süt kıvamına gelmiş ise kesinlikle yenilenmesi gerekir. Bozuk yağlar görevini yapamaz. Dişlerin aşırı ısınıp ses çıkartmasına neden olur. Yağdaki köpük ise direksiyon sisteminiz de hava biriktiğini gösterir.

Direksiyonu Çevirirken Gelen Sesler;

Direksiyon kutusu arızaları genellikle bakımları düzenli yapılmadığı için arıza vermektedirler. Düzenli bakım yapılmadığı taktirde yağlama işlemleri eksik olur. Bu da direksiyon kutusunun yıpranıp ses yapmasına zemin hazırlar. Yağlama eksikliği aşırı ısıya ve metalin metale sürtmesine de neden olur. Bu nedenle sağa ve sola dönüşlerde sesler meydana gelir. Direksiyon kutusu nasıl neden bozulur gibi sorularınızın cevabı ve çözümü için Arı Direksiyon her zaman yanınızda…