Direksiyon Pompasından Ses Geliyor Ne Yapmalıyım?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası olan otomobillerimiz, kullanıldıkça zamanla yıpranırlar. Bu yıpranma gayet normaldir. Bu durumun can sıkıcı yönü ise yıprandıkça arıza vermeye başlarlar. Kilometre arttıkça aracınızdan sesler gelir. Bu seslerin her birinin farklı bir anlam ve önemi vardır. Yolda giderken gelen uğultulu sesler tekerlek bilyası arızasından meydana gelmektedir. Tık tık boşluk sesi ön takım probleminin göstergesidir. Özellikle rölantide direksiyonu çevirirken gelen ses ise direksiyon pompasından kaynaklanmaktadır. Direksiyon pompası nedir, ses gelme durumu ve çözümünü sizlere sunacağız.

Direksiyon pompası nedir?

Yıllar geçtikçe her şeyin bir yenisi çıkmaktadır. Buna direksiyon ve özellikleri de dahildir. Direksiyon sistemi aracınızın en önemli parçalarının başında yer almaktadır. Direksiyon sisteminin ise hidrolik sıvısını pompalayan direksiyon pompasıdır. Hidrolik sıvısı yardımı ile direksiyonunuzun rahatça dönmesini sağlamaktadır. Hidrolik sıvısının basıncı motora bağlı olan direksiyon pompası sağlamaktadır. Motorla birlikte direksiyon pompası da çalışmaktadır.

Direksiyon Pompasından Ses Gelmesi?

Zamanla yıpranan direksiyon pompasından ses gelmesi, özellikle eski model araçlarda bu sorunun çok sık görülmesi kaçınılmazdır. Direksiyon pompanızda arıza varsa ses çıkartır ve direksiyon çevrildiğinde sesler değişir. Zaten sesin değişmesinden direksiyon pompasında arıza olduğu anlaşılmaktadır. Araçlarınızın direksiyon pompası ATF direksiyon yağı ile çalışmaktadır bu sebeple yağın eksik olması da pompanın ses çıkartmasına neden olabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla direksiyon sıvısını kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Çözümü?

Direksiyon Pompasından ses geliyorsa kontrol etmeniz gerek ilk yer direksiyon hidrolik sıvısı olmalıdır. Direksiyon hidrolik sıvısı belirli seviyeden az olduğu taktirde ses çıkarma problemi oluşur. Eksik olan yağ belirli seviyeye getirildiğinde araçla birkaç kilometre deneme sürüşü yapılır. Sorun büyük bir ihtimalle çözülecektir, çözüldüğünde de hemen bir servise gidip kaçak var mı diye kontrol ettirmeniz gerekir. Şayet yağ belirli bir seviyeye getirildiğinde ya da yağda eksik olmadığının farkındaysanız, bu şekilde de direksiyon pompanız ses çıkartıyorsa direksiyon pompanız arıza yapmış demektir. Arı Direksiyon ekibi olarak profesyonelce değişim ve onarım hizmeti sunmaktayız, araçlarınızın tüm sorunlarını uzman ellerimizce giderip sizlere en iyi hizmeti sunmaktayız.