Hidrolik Direksiyon Tamiri Bakım Onarım Revizyon Servisi

Hidrolik direksiyon tamiri bakım ve onarım

Hidrolik direksiyonlar günümüzde tüm otomobillerin olmazsa olmazı haline gelmiş, sürüş ve manevra kabiliyetini kolaylaştıran, daha az hareket ile daha fazla dönme açısı sağlayan, direksiyon kabiliyetini kolaylaştıran, sürüşü keyifli hale getiren, ani manevralar sırasında sarsılma seviyesini minimuma düşüren ve araç sürüş güvenliğini maksimum düzeye çıkaran direksiyon sistemleridir. 

Günümüz yeni model araçlarda yavaş yavaş elektrikli ve elektromekanik direksiyonlara geçilmiş olmasına rağmen hidrolik direksiyonlu araçların üretimi hala devam etmektedir.

Hidrolik direksiyonların çalışma prensibini öğrenmek için hidrolik direksiyon sistemindeki temel parçaları bilmek gerekir. Hidrolik direksiyon sistemlerinde; direksiyon hidrolik haznesi, hidrolik pompa, dönüş hortumları, basınç hortumları, yön kontrol valfi gibi temel parçalar bulunmaktadır. Hidrolik pompasının temel amacı hareket enerjisini hidrolik enerjiye dönüştürmektir. 

Hidrolik haznesi ise hidrolik yağının eklendiği ve depolandığı bölümdür. Sistemde yağ dolaşımının başlangıç noktası burasıdır. Basınç ve dönüş hortumları hidroliğin dolaşımını sağlamaktadır. Yön kontrol valfi ise direksiyon ve rot ile bağlantılı olurak komut sisteminin içerisinde bulunur. 

Genellikle direksiyon yönünü değiştirme ve akış yolunu kapayıp açma işlemleri gerçekleştirmektedir. Sistemin en önemli parçalarından birisidir. Hidrolik direksiyonlarda hidrolik basınç bulunmakta ve direksiyondaki bu basınç iki yönlü pistonlar ile itme kuvvetine dönüştürülerek direksiyonun dönüşü sırasında ek kuvvet oluşturmaktadır. Bu sayede dönüşler sürücü çok az enerji harcamaktadır.

Hidrolik direksiyonların bakım, onarım ve revizyonu çok önemlidir. En küçük sorunda can ve mal kaybı gibi büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle direksiyon sorunları ciddiye alınmalı, bakımı aksatılmamalıdır. Özellikle sistem içerisindeki yağın bir ömrü olduğu unutulmamalı ve yağ değişimleri zamanında yapılmalıdır. 

Arı Direksiyon olarak hidrolik direksiyon sistemlerinin tamir, bakım ve revizyonunu sağlamaktayız. Deneyimli ve uzman kadromuz ile sizlere en kaliteli hidrolik direksiyon tamir, bakım, onarım ve revizyon hizmetlerini sunmaktayız. Hidrolik direksiyonlarınız ile ilgili sorunlarınız hakkında bizi arayarak detaylı bilgi sahibi olabilir ve onarım maliyetleri hakkında bilgi alabilirsiniz.