EPS Direksiyon Tamiri Bakım Onarım Revizyon Servisi

EPS direksiyon tamiri bakım ve onarım

Araçlarımızın Direksiyon sistemlerinden olan EPS direksiyon sistemi, aracımıza yön ve hareket kabiliyeti kazandırmak için yaptığımız hareketlerin daha kolay ve rahat olmasını sağlayıp konforlu bir sürüş keyfi yaşatmaktadır. 

Direksiyon sistemlerinin en yenisi olarak bilinen EPS direksiyon sistemi, hidrolik direksiyona göre daha fazla özelliği bulunmakta ve güvenlik olarak da çok üst seviyededir. EPS direksiyon (Elektrik kontrollü direksiyon) sistemine veya direksiyon mekanizmasına takviye güç vermek için ekstra elektrikli bir motor kullanılmaktadır. Bu motor sürücünün direksiyon simidine uyguladığı gücü en aza indirip, yol direncini ölçmek içinde bir tork sensörü kullanılır. Bu parça aynı zamanda direksiyon dönüş yönlerini de algılar.

EPS direksiyon sistemlerinin arızaları genellikle öncesinde arıza ışığı aracılığı ile sizi uyarır. Bu arıza lambası yandıysa aracınızın direksiyonu ağırlaşabilir ya da direksiyon kullanılmaz hale gelebilir. Arıza lambası yandığı durumlarda hemen bir servise gitmeniz gerekmektedir.

Bir başka tür arızalar ise EPS direksiyon sisteminin kutusunun bozulması. Bu arıza da direksiyon dönerken sesler gelir bu da direksiyon kutusunda problem olduğunu açıklar. Daha net anlamak için ise EPS direksiyonun direksiyon boşluklarına bakmak lazım ve direksiyon sertleşmesi gibi problemlerinde olması gerekmektedir. 

EPS direksiyon sistemi elektronik devrelerden oluştuğundan elektrik aksamında meydana gelen aşırı yüklenmeler de sebep olabilir. Veya yağışlı hava durumlarında devrelerine su sızma durumları nedeniyle bu tür direksiyonlarda arızalar meydana gelebilir. EPS direksiyonların hassas olmaları nedeniyle tamir ve bakımlarında alanında profesyonel ellere teslim etmek gerekmektedir. Arı Direksiyon olarak uzman kadromuz ile işinde profesyonel olmuş personellerimizle beraber sizlere en iyi hizmeti sunmaktayız.