Elektrikli Direksiyon Tamiri Bakım Onarım Revizyon Servisi

Elektrikli direksiyon tamiri bakım ve onarım

Günümüz teknolojisinde hızla yaygınlaşan elektrikli direksiyon sistemleri diğer adı ile EPS direksiyonlar, yeni model neredeyse tüm araçlarda yerini almış bulunmaktadır. Elektrikli direksiyon sistemlerinin yaygınlaşma sebepleri arasında en önemlileri; düşük yakıt tüketimi, parça sayısının az olması ve bakım maliyetlerinin düşük olmasıdır. 

Daha bir çok avantajı bulunan EPS direksiyon sistemleri verimliliği sayesinde en çok tercih edilen sistemdir. Ayrıca elektrikli direksiyonlar hafifliğinin yanı sıra daha az yer kaplayan ve daha düşük güç kullanan sistemlerdir. Ayrıca hidrolik direksiyonlardan farklı olarak motor stop etse bile direksiyon desteğini kesmemektedir. 

Ancak elektrikli direksiyonlarının bakımı çok büyük önem arz etmektedir. Bakımları yapılmayan direksiyonlarda elektriksel bir arıza meydana geldiği anda motor çalışırken dahi direksiyon desteğini kaybetme ihtimaliniz vardır. EPS direksiyon sistemlerinde yol direncini ve direksiyonun dönüş yönünü algılamak için tork sensörü kullanılmaktadır.

Elektrikli Direksiyon Tamir Bakım Onarım İçin
Neden Arı Direksiyon?

Elektrikli direksiyonlarda EPS kontrol ünitesi bulunmaktadır. Bu ünite tork sensöründen ve hız sensöründen gelen bilgileri işleyerek elektrik motoruna uygulanması gereken akımı belirlemektedir. Bu akım takviye motoruna gönderilir böylelikle elektrik motoru dişli mekanizmasının sağa yada sola dönüşü için çevrilir. Böylece sürücünün uygulaması gereken kuvvet minimum düzeylere inmektedir. Elektrikli direksiyonların hortumlara, direksiyon pompasına yada hidrolik yağına ihtiyacı yoktur. 

EPS direksiyonlarda ECU kolaylıkla ayarlanabilmekte ve araca özel ayarlar yapılabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak EPS direksiyonlarda elektronik denge kontrolü sayesinde acil durumlarda ya da tek taraflı lastik patlaması durumlarında manevra yönlendirme özelliğine sahiptir. Günümüz teknolojisinde park sistemi bulunan ya da şerit takip sistemi bulunan araçlarda elektrikli direksiyon sistemleri kullanılarak aracın şeritte kalması ya da kendi kendini park etmesi sağlanmaktadır. ECU da sorun olduğunda motorun gücünü kesen emniyet mekanizmaya sahiptir ve güvenlik ön plandadır.

 Biliyoruz ki elektrikli direksiyonların bakım, onarım ve revizyonu çok önemlidir. En küçük sorunda can ve mal kaybı gibi büyük problemlere neden olabilmektedir. Ayrıca elektrikli direksiyonlarda oluşan en küçük elektronik arızada araç sürüşü sırasında direksiyon kullanılamaz hale gelebilmektedir. O yüzden direksiyon sorunları ciddiye alınmalı, bakımı aksatılmamalıdır. 

Arı direksiyon olarak elektrikli direksiyon sistemlerinin tamir, bakım ve revizyonunu sağlamaktayız. Deneyimli ve uzman kadromuz ile sizlere en kaliteli elektrikli direksiyon tamir, bakım, onarım ve revizyon hizmetlerini sunmaktayız. Hidrolik direksiyonlarınız ile ilgili sorunlarınız hakkında bizi arayarak detaylı bilgi sahibi olabilir ve onarım maliyetleri hakkında bilgi alabilirsiniz.