Direksiyon Pompası Tamiri Bakımı ve Onarımı

Direksiyon Pompası Tamiri ve Bakımı

Direksiyon pompaları günümüzde birçok araçta bulunan direksiyonların dönüşlerini kolaylaştıran ve bu dönüşlerde sürücünün harcadığı enerjiyi düşürerek konfor sağlayan direksiyon bileşenleridir. Tüm hidrolik direksiyon sistemlerinin vazgeçilmesi olan direksiyon pompaları hareket gücünü kayış ve kasnak yardımıyla motordan almaktadır. Hareket enerjisini hidrolik enerjiye çevirmekle yükümlü olan pompalar direksiyon sisteminin gerek duyduğu yağ basıncını oluşturur. Direksiyon pompasının yapısı genellikle hidrolik sıvı girişi, basınç kontrol valfi, tahrik mili, kasnak, direksiyon dişli kutusuna giden hat, pompa kapağı, pompa gövdesi ve kanatçıklardan(rotor) oluşmaktadır. Direksiyon pompası gücünü hidrolik güç kanatlı pompadan sağlar. Hidrolik pompa sıvıyı emerek yüksek basınç ile çıkış hattına yönlendirir. Bu akış miktarı motor devriyle doğru orantılıdır. Eğer hız ve basınç çok aşırı olursa bu problem basınç kontrol valfi sayesinde düzenlenir.

Direksiyon pompa arızalarını anlamak çoğu zaman kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Sorun oluşturan direksiyon pompalarının bazı belirtileri vardır ve bunları bilmek işinizi kolaylaştırmakta ve ihtiyacınızı tespit konusunda size yardımcı olmaktadır. En sık rastlanan direksiyon pompası arızaları olarak; direksiyonu çevirirken oluşan inleme sesi, direksiyonun yavaş ve geç tepki vermesi, direksiyonda oluşan sertleşme, araç çalışırken cıyaklama ve gıcırtılar ve aracın altında kahverengi yada kırmızımsı olarak biriken sıvılar olarak gösterilmektedir. Direksiyon pompalarında oluşan arızalar sürüşünüzü ve araç hakimiyetinizi doğrudan etkileyebilmektedir.

Arı Direksiyon Revizyon Servisi olarak hidrolik pompa arızalarının tespitini ve gerekli onarımları yapmaktayız. Direksiyon pompaları sürüş konforu, aracın manevra kabiliyeti, yol tutuşu ve direksiyon hakimiyeti açısından önemli parçalardır. Direksiyon pompanızda oluşan veya oluştuğunu düşündüğünüz tüm problemler için bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.